Dobrowolne alimenty a komornik
Blog ogólnofinansowy

Dobrowolne alimenty a komornik

Dobrowolne alimenty a komornik

Egzekucja komornika ma przede wszystkim na celu zmuszenie dłużnika do zapłaty – oczywiście, o ile ten nie zastosował się do decyzji sądu dobrowolnie. Czy jednak może on zająć dobrowolnie płacone na dziecko alimenty? Odpowiedź na to pytanie poznasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Egzekucja alimentów przez komornika

Zadaniem komornika jest wszczęcie egzekucji długu, która trwa do momentu, aż dłużnik nie spełni swojego obowiązku. Jeżeli jednak dłużnik dobrowolnie uiszcza świadczenia alimentacyjne, wierzyciel nie powinien ubiegać się o ściągnięcie długu przez komornika. Jeśli jednak nie wywiązuje się on z obowiązku płacenia – wtedy komornik ma prawo wszcząć egzekucję długu. Oczywiście po wcześniejszym ustaleniu wysokości kosztów postępowania egzekucyjnego. Najlepszym sposobem na to, by uniknąć całego zamieszania, jest natomiast dokonywanie wpłat dobrowolnie i bez opóźnień. Dzięki temu nie trzeba będzie się martwić tym, że komornik przystąpi do egzekucji długu. Czy działa to tak samo w przypadku osób, na których konto bankowe każdego miesiąca wpływają alimenty sądowe? Czy komornik może w takim razie zająć alimenty? W dodatku te wypłacane dobrowolnie?

Czy komornik może zająć alimenty?

Nad pytaniem, czy komornik może zająć na koncie bankowym alimenty, zastanawia się wiele osób. Na szczęście jednak komornik nie może całkowicie pozbawić dłużnika dochodów, a nimi są właśnie alimenty. W świetle prawa zajęcie świadczeń alimentacyjnych jest jednak niedozwolone. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, komornik nie może zająć m.in.:

  • Alimentów;
  • Świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów;
  • Dodatków rodzinnych;
  • Benefitów pielęgnacyjnych,
  • Benefitów porodowych;
  • Benefitów dla sierot,
  • Świadczeń wychowawczych oraz integracyjnych.

Co więcej, zgodnie z art. 10 U. z dnia 4.11.2016 r. komornik nie może również przystąpić do egzekucji jednorazowych świadczeń o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860 i 1076, z 2018 r.).

Alimenty a komornik – podsumowanie

Jak widać, w świetle obowiązującego w Polsce prawa alimenty – zarówno te dobrowolne, jak i nie, nie mogą stać się przedmiotem egzekucji komorniczej. Jak najbardziej jest to również zrozumiałe – zadłużony jest rodzic, a nie jego dziecko, które jest beneficjentem otrzymywanego świadczenia finansowego. Dlatego ta zaglądając na rachunek bankowy dłużnika, widząc środki w postaci alimentów, komornik nie może ich zająć. Jest tak, nawet gdy otrzymane alimenty są jedynym przychodem, jaki wpływa na rachunek bankowy dłużnika. W takim przypadku postępowanie komornicze powinno dążyć do zajęcia dóbr ruchomych oraz posiadanych przez dłużnika nieruchomości. 

Czasem jednak może zdarzyć się tak, że komornik z jakiegoś powodu zajmie środki pochodzące z alimentów. Jest tak, zwłaszcza gdy nie zna on źródeł pochodzenia pieniędzy i nie wie, że pochodzą ona z alimentów. Zgarniając wszystkie środki na koncie dłużnika, z rozpędu zabiera on również alimenty. Co zrobić w takiej sytuacji? W tym przypadku dłużnik powinien złożyć wniosek o zwolnienie z zajęcia środków pieniężnych pochodzących z alimentów. Po złożeniu tego wniosku zajęte środki alimentacyjne zostaną zwrócone dłużników z powrotem na konto. W celu uniknięcia niepotrzebnego zamieszania warto pomyśleć o założeniu oddzielnego konta bankowego, które zostanie przeznaczone na alimenty dla dziecka. Dzięki temu zyska się pewność, że komornik nie zajmie przypadkiem środków z alimentów.




Kontakt

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *