Emerytura w Szwajcarii dla Polaków
Finanse Polaków za granicą

Emerytura w Szwajcarii dla Polaków

Emerytura w Szwajcarii dla Polaków

Szwajcaria to jeden z europejskich krajów, który znany jest z wysokich zarobków i bardzo dobrego standardu życia. Jest to również kraj będący jednym z popularniejszych kierunków emigracyjnych Polaków. Państwo to gwarantuje emeryturę każdej osobie pracującej na jego terenie pod warunkiem, że pracownik odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne.

Jak oblicza się szwajcarską emeryturę?

Emerytura w Szwajcarii wyliczana jest o średni dochód oraz liczbę lat odprowadzania składki. Dochód to wpływy z tytułu pracy oraz wychowywania dzieci i opieki. W przypadku małżonków dochód dzielony jest na pół i wpływa po połowie na konto każdego z nich.

Filary systemu ubezpieczeniowego w Szwajcarii

System ubezpieczeniowy w Szwajcarii wskazuje się jako jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej wiarygodnych na świecie. Składa się on z trzech następujących filarów:

  • Pierwszy filar, czyli podstawowy poziom życia emerytalnego to państwowy plan emerytalny AHV/AVS. Jest to system rządowy redystrybucji dochodów obejmujący ubezpieczenie od bezrobocia bądź inwalidztwa. Składka wpłacana na potrzeby pierwszego filaru to 10.25% posiadanej pensji. 50% opłacane zostaje przez pracodawcę, drugie 50% pobrane zostaje z pensji pracobiorcy. Przykładowo, jeżeli pracownik od 20 roku życia odprowadza składki aż do momentu osiągnięcia emerytalnego wieku to emerytura dotycząca pierwszego filaru wynosi około 2370 CHF miesięcznie dla jednej osoby. W przypadku małżeństwa stawka ta wynosi 3555 CHF miesięcznie. W Szwajcarii małżeństwo może oznaczać podatkowe oraz emerytalne ograniczenia. W przypadku śmierci jednego z współmałżonków można liczyć jednak na odpowiednie wsparcie jakim jest przejęcie części świadczenia emerytalnego oraz z funduszu ubezpieczenia na życie. Osobom, które osiągnęły wiek emerytalny w Szwajcarii, który wynosi 64 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn bezpodstawnie przysługuje emerytura pierwszego filaru. Warto jednak pamiętać, że opuszczenie Szwajcarii przed wiekiem emerytalnym i powrót do Polski wymaga samodzielnego zgłoszenia się do władz szwajcarskich w celu ustalenia i pobierania emerytury.
  • Drugi filar, jest dodatkiem do pierwszego filaru. To emerytalny pracowniczy plan, ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie wypadkowe. Filar ten jest obowiązkowy wśród pracowników, którzy ukończyli 25 lat. W zależności od wieku danego pracownika odprowadzana składka może wynosić 7%, 10%, 15% oraz 18%. Automatycznie objęci pracowniczym funduszem emerytalnym zostają pracownicy, których zarobki przekraczają 21 339 CHF na rok. Łącząc pierwszy oraz drugi filar pracownik ma pewność, iż wypracował 60% stawki swojej ostatniej pensji. Należy także wspomnieć, że drugi filar może być wykorzystany jako depozyt na dodatkową edukację, nabycia nieruchomości czy też otworzenia własnego biznesu. Zarówno kobiety i mężczyźni mogą zdobyć dostęp do zebranej kwoty w wieku 58 lat. Polacy wracający do swojego kraju mogą ubiegać się o wypłacenie części pieniędzy za pomocą jednorazowej transzy. Wypłata realizowana jest z tak zwanego vested benefit account. Przenoszone są tam składki osób opuszczających granice Szwajcarii.
  • Trzeci filar, emerytura prywatna. Składki są opłacane dobrowolnie, opierają się na indywidualnych potrzebach. Filar ten wykorzystywany jest w celu zbudowania kapitału dodatkowego. Najczęściej do jego uzyskania stosuje się konto oszczędnościowe bądź podpisuje umowę z ubezpieczycielem. W tym przypadku korzystanie z kont bankowych to dobre rozwiązanie dla Polaków przebywających na terenie Szwajcarii w okresie od 12 do 24 miesięcy. Biorąc pod uwagę dłuższy pobyt warto rozważyć rozwiązania oferujące większy zwrot z danej inwestycji, ubezpieczenia na życie czy też zwrot kapitału. Roczny limit jaki można zaoszczędzić przez cały rok wynosi około 6768 CHF.

Szwajcarska emerytura a Polacy

Polacy zamieszkujący Szwajcarię posiadają takie same obowiązki oraz prawa w obszarze społecznego zabezpieczenia jak rodowici szwajcarzy. Posiadają oni prawo korzystania z pełnych świadczeń emerytalnych, jeśli spełniają warunki wskazane w wyżej wymienionych trzech filarach. Świadczenia emerytalne nie mogą zostać przeniesione w obszar innego systemu emerytalnego po opuszczeniu granic kraju. Nie podlegają one także zwrotowi.




Kontakt

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *